A Vízirendészet jótanácsai a nyári időszakra!

droszler | 2006. július 02 11:11:31 | közérdekü |
A nyári melegben misem lehet kellemesebb a hûsítõ habokban való megmártózásnál, azonban a fürdõzés meggondolatlan és felelõtlen magatartással veszélyessé is válhat. Hazánk szabad vizekben – folyók, tavak – igen gazdag, ezáltal számtalan lehetõséget biztosít a fürdõzésre, a sportra, a horgászatra és a szabadidõ egyéb hasznos és szórakoztató módon történõ eltöltésére. Annak érdekében azonban, hogy szabadságuk valóban kellemesen teljen, és gondtalanul végzõdjön, kérjük szívleljék meg tanácsainkat, és tartsák be a fürdõzés alapvetõ szabályait.

1. A szabad vizek mentén a legbiztonságosabb a kijelölt fürdõhelyen fürdõzni. Ezeket a helyeket - elõzetes mederfenék vizsgálat, valamint a parton és a vízben történõ kitûzés és vízminõség ellenõrzés után - szakemberek választják, és jelölik ki. Itt vannak jelen azok a feltételek, amelyek lehetõvé teszik - szükség esetén - a gyors mentést.

2. 6 éven aluli, továbbá úszni nem tudó 12 éven aluli gyermekek csak felnõtt kíséretében fürödhetnek a szabad vizekben. Az úszni nem tudó gyermekeknek mindenféleképp, de a jól úszóknak is célszerû a mentõmellény vagy a mentõgallér használata. Az úszógumi használatánál figyelembe kell venni - mivel egységes méretben készülnek – hogy, ha nem megfelelõen szoros, akkor használója könnyen kicsúszhat belõle, ha pedig túl szoros, felbillenés esetén fizikailag nehéz a megfelelõ testhelyzet újbóli felvétele, ezért ez könnyen végzetessé válhat.

3. Az elmúlt években sok halálos áldozatot követelt a vizibiciklizés, csónakból, illetve gumimatracról történõ vízbeesés. A vizibicikli, hasonlóan az úszógumihoz és a gumimatrachoz, fürdõeszköznek minõsül - nem vízi jármû - ezért használata csak kijelölt vagy szabad fürdõhelyen engedélyezett.

A vizibiciklik használata komoly veszélyt jelent a fürdõzõkre, mert általában felhevült testtel ugranak, csúsznak a vízbe, másrészt a fürdõeszköz eltávolodik - tehetetlenségénél fogva - a vízbecsúszott személytõl, így a gyenge úszó nem tud megkapaszkodni. A vizibicikli használatánál nem az eszköz veszélyessége, hanem az emberi magatartás, a felelõtlenség és virtuskodás a meghatározó a vízbefulladások bekövetkezésénél.

4. Minden vízi jármûnek, így a csónaknak is felelõs vezetõje, kapitánya van, akit megválasztanak, vagy a mindenkori kormányevezõs, aki a csónak végén ül. Az õ felelõssége, ha valaki a csónakból a vízbe ugrik, s belefullad. Fontos, hogy menetben lévõ csónakot csak a vezetõ engedélyével lehet elhagyni! A vizijármûvet elhagyó fürdõzõt mindaddig követni kell, amíg az nincs teljes biztonságban. A menetben lévõ csónakban tartózkodóknak tilos állni, továbbá az úszni nem tudó személy mentõmellényt köteles viselni! A csónak vezetõje a beszállás elõtt köteles tisztázni, hogy a csónakban helyet foglaló személyek tudnak-e úszni.

5. Meg kell említeni egy másik veszélyforrást, amelyet a számunkra ismeretlen vízterület és annak tulajdonságaiból fakadó váratlan helyzetek okozhatnak (erõs sodrás, örvénylés, a mederfenék egyenetlenségei, gödrök, ahol nem ér le a láb). Váratlan veszélyhelyzetben pánik lehet úrrá a fürdõzõkön, aminek következtében nem hoznak helyes döntést, megrémülnek, kapkodnak, a végtagjaik "lebénulnak", ami végzetes következménnyel járhat.

6. További tanácsként javasoljuk, hogy közvetlenül étkezés után, teli gyomorral, felhevült testtel, szeszesital és gyógyszer hatása alatt ne fürödjenek! Kerüljék a sekély, és az ismeretlen vízterületen a vízbeugrást, valamint a szív- és keringési betegségben szenvedõk lehetõség szerint ne fürödjenek egyedül!

7. Felhívjuk a figyelmet, hogy saját, családja és embertársai érdekében a fürdés és a viziközlekedés szabályait fokozottan tartsák be, ügyeljenek a gyermekekre, akiket felnõtt felügyelete nélkül se a parton, se a vízben ne engedjenek egyedül tartózkodni!

Fentiekkel nem az a célunk, hogy elriasszuk a vizektõl, hanem az, hogy megfontoltabb, józanabb gondolkodásra késztessük, felhívjuk a figyelmét önmaga és társainak megóvására, hogy a nyár nyújtotta örömöket baj nélkül kihasználhassa.

Kellemes szünidõt, jó nyaralást kívánunk!

BRFK KOMMUNIKÁCIÓS OSZTÁLY


Lakossági kapcsolatok

központi e- mail: kormend[kukac]kormend.hu
központi telefonszám: 94/592-900
fax: 94/410-623
cím:
Körmendi Közös Önkormányzati hivatal,
9900 Körmend, Szabadság tér 7.