Szabadtéri szoborkiállítás

droszler | 2009. május 05 22:18:21 | kultúra |
Kattintson a képere !
„ROLLING STARS AND PLANETS”
SZABADTÉRI SZOBORKIÁLLÍTÁS
SZOMBATHELY FÕ TERÉN 2009. MÁJUS 5-13.


A szabadtéri szoborkiállítás több éves hagyományát folytatva az AGORA Szombathelyi Kulturális és Turisztikai Központ 2009. májusban a Csillagászat Nemzetközi Évéhez kapcsolódóan szervez látványos szabadtéri kiállítást és performance-ot.
A kiállítás megszervezése során együttmûködünk a Gothard Jenõ Általános Iskolával, valamint az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatóriumával, akik Gothard Jenõ halálának 100. évfordulója alkalmából szintén jeles programsorozattal tisztelegnek a névadó elõtt.

A kiállítás megszervezésével több, a város prioritásai között megfogalmazott célkitûzés megvalósításához járulunk hozzá:

Biztosítjuk a Kultúra Magyar Városa cím kiemelkedõ szakmai tartalommal való megtöltését.
A tavaszi-nyári idõszakban folyamatos programkínálatot nyújtunk a belváros szívében, a Fõ téren
Olyan nagy hagyománnyal rendelkezõ eseménysorozatot folytatunk, aminek bel-és külföldi visszhangja erõsíti a város pozitív megítélését.
A kiállítás tartalmával szorosan kapcsolódik a jeles évfordulókhoz: 2009-ben a Csillagászat Nemzetközi Évének nemzetközi eseményéhez.
A kiállítás megrendezésével erõsítjük a nemzetközi kulturális együttmûködést: több európai város, és mûvész közremûködésével valósítjuk meg az eseményt. A kiállítás-sorozat helyszínei kapcsolódnak a 2009-ben, Európában megrendezésre kerülõ asztronómiai és e témával foglalkozó rendezvényekhez, konferenciákhoz, tudományos elõadásokhoz.
Összefogjuk és koordináljuk a városban tevékenykedõ oktatási és civil szervezetek kulturális megmozdulásait.

A világegyetemhez hasonulva Földünkön mindannyian magunkban hordozzuk saját világunkat, és a közösség az, mely összefogva mindek létrehozza parányi világegyetemeinket.
A kiállításon résztvevõ mûvészek alkotásaiként ezek az univerzumok jelennek meg különbözõ égitestek képét öltve a festészet és a szobrászat eszközeinek segítségével.
A kiállítás része annak a sorozatnak, mely Európa számos országában és városában kerül majd megrendezésre, köztük Hollandiában, Németországban, Ausztriában és Magyarországon. A résztvevõ városok között szerepel Bécs, Baden, Hartberg, Innsbruck, Graz, Augsburg, Budapest, Hága, valamint Szombathely. A kiállítás anyaga Szombathely elõtt Bécsben, majd május közepétõl Badenben lesz látható.
A kiállítás során minden résztvevõ mûvész saját elképzelése alapján alkotja meg saját égitestjét a szobrászat, vagy a festészet eszközeivel. Természetesen felhasználhatók a klasszikus monda- vagy mesevilág, vagy a csillagászat motívumai, illetve szabadon meríthetõk témát idevonatkozó filozófiákból és a természettudományból is.
A gömb, mint megfesthetõ végtelen felület, szakmailag új kihívást jelent, melybõl kísérletezõ megoldások születhetnek. A kép elhagyja a kétdimenziós síkfelületet, és térbelivé, háromdimenziós formává válik. Ennek a feladatnak a megoldása önmagában is egy különleges kihívást jelent a festõk számára. A szobrászok is rendhagyó plasztikai megoldásokat használnak, melyek eredményeként a szobor a gömb minden oldalról, és mozgásban is érvényesülõ sajátos nézeteit aknázza ki.
Az elkészült háromdimenziós képek és szobrok a forgatás által új nézõpontokat nyújtanak, a városról-városra változó környezetben a görgetés során, illetve a kiállítás installált állapotában más és más hatást váltanak ki.

Az egyéni alkotások, égitestek száma 28, mérete egységes, egyenként egy méter átmérõjû. Az alkotás egy megfestendõ, szövetbevonattal burkolt belsõ labdából, és egy azt tartó alumínium abroncsból áll.

A nemzetközi alkotócsoport tagjai:

Johannes Angerbauer johannes@socialgold.com
Lisa Bäck office@lisabaeck.com
BG, BRG u. WiKu Neunkirchen bg.neunkirchen@noeschule.at
Ulrike Chladek ulrike.chladek@gmx.at
Günther Frank-Schmidek guenther.frank@gmx.at
Susanne Fruhwirth-Nievoll su.fruh@gmail.com
Edeltraud Führer artfur@gmx.net
Silvia Gröbner silvia.groebner@chello.at
I.FLOW elisabeth@ledersberger.com
Christine Kertz christine.kertz@gmx.at
C.F.J. König atelier@art-koenig.at
Gerhard Kramer gerhard.kramer@inode.at
Milan Jan Krkoska janmilan@aon.at
Beate Landen-Karlhuber beate.landen@aon.at
Elisabeth Ledersberger-Lehoczky elisabeth@ledersberger.com
Johannes Lehner jole84@hotmail.com
Claudia Mezzina-Macher claudia.mezzina-macher@generali.at
Tamara O´Byrne Tamara.obyrne@tnr.at
Oroszy Csaba oroszycsaba@t-online.hu
Renate Polzer renate.polzer@gmx.at
Christian Reichhold c.reichhold@aon.at
Martina Schettina mschettina@cybertron.at
Michael Schlapschy info@kunst-mich.com
Uwe Schwarz agentur-made@t-online.de
Anga Sterrenberg anga.sterrenberg@chello.at
Heidi Tschank tschank@aon.at


Hazánkat, városunkat Oroszy Csaba képzõmûvész képviseli, valamint az ötletgazda, Elisabeth Ledersberger-Lehoczky, aki osztrák-magyar állampolgárként a kiállítás lelkes motorja is.




A kiállítás megnyitására 2009. május 5-én napnyugtát követõen került sor a Fõ téren. Az alkotásokat maguk a mûvészek görgetik a kiállítás helyszínére, ahol egészen május 13-ig láthatók.

Részletes program:
2009. május 05.

19:30 A Csillagászat Nemzetközi Éve 2009. rendezvénysorozat megnyitása
Gothard Jenõ (1857-0909) Múlt, jelen, jövõ - fotókiállítás
Helyszín: Fõ tér- Császárkõ
20:00 Rolling Stars and Planets – szabadtéri szoborkiállítás megnyitója
A kiállítást megnyitja: Elisabeth Ledersberger-Lehoczky
Dr. Ipkovich György polgármester
Venus vs Mars – A Rhytm Squad táncperformance-a

Zenél az Isis Bigband
Közremûködnek a Gothard Jenõ Általános Iskola diákjai




További információ:

Elisabeth Ledersberger-Lehoczky elisabeth@ledersberger.com
Grünwald Stefánia AGORA Szombathelyi Kulturális és Turisztikai Központ
Tel: 94/ 509 641 grunwald.stefania@agora-savaria.hu


Lakossági kapcsolatok

központi e- mail: kormend[kukac]kormend.hu
központi telefonszám: 94/592-900
fax: 94/410-623
cím:
Körmendi Közös Önkormányzati hivatal,
9900 Körmend, Szabadság tér 7.