előszó1-2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.utószó



  1. A VÁRKASTÉLY EGYÜTTES



A Szabadság tér keleti oldalát a Várkastély együttes zárja le. Ha északról vagy délről közeledünk Körmendhez a régi országutakon, már messziről feltűnik a hajdani vár.

Vas megye legnagyobb és legszebb kastélya a körmendi Batthyány-várkastély. Nemcsak monumentális tömege, de építészeti kialakításának művész szintje is kie-meli környezetéből. Érdemes tehát a Vár rövid történetét megismerni.

Körmend város történetét írásbeli emlékek alapján csak a XIII. századig tudjuk visszavezetni.

A fellelhető okleveles források közül egy 1238-ból származó oklevél említi elő-ször Körmendet, mint falut (villa), ami akkor királyi birtok: „terra regis”. Nevezetes esztendő Körmend múltjában az 1244. év, amikor IV. Béla királytól városi kiváltság-levelet kapott. Ez a kiváltságlevél külön tesz említést a várról, Körmendről, a temp-lomról és a kereskedelmi utakról. Az oklevélben említett vár ebben az időben mocsárral körülvett „vízi vár” volt.

Története során a vár is, Körmend is az egymást sűrűn váltó főurak tulajdona. Így például: az 1430-as években a Széchenyiek, 1496 táján a Széchy család, 1500 körül Erdődy Bakócz Tamás hercegprímás,1529-től az Erdődyek birtokolják A felso-rolást még lehetne folytatni.

1604-ben a körmendi várat és magát Körmendet is a császár Batthyány Ferenc főlovászmesternek adományozta azzal a feladattal, hogy a török fenyegető elő-nyomulása miatt a várat és a várost erősítse meg.

A vár első leltára 1605-ben kelt. Ebben leírták, hogy vár szabályos négyszög alakú, négy sarokbástyával, egyetlen bejárattal, amelyet kívülről kapu, belül lee-reszthető csapórács (régiesen: orgonamű) védett.

1604-től 1945-ig volt a körmendi vár a Batthyány család tulajdonában.

A törökök kiűzésével Körmend végvár szerepe megszűnt. A Thököly- és Rá-kóczi - szabadságharc idején többször cserélt gazdát.

1703-ban Lipót császár rendeletére a magyar várak nagy részét lerombolták. A rendelet a körmendi várat is említi. Lerombolására a II. Rákóczi-szabadságharc bu-kása után került sor, de az udvarhoz hű Batthyányak úgy látszik „kijárják”, hogy a




rombolás ne legyen túl nagy, így a középkori várfalak meg is maradnak 3-5 méter magasságig. A megmaradt várfalak felhasználásával kezdődött meg 1711 után az új barokk kastély felépítése. Az elkészült kastélyt 1720-ban adták át.

A Batthyányak majorátusuk székhelyét 1716-ban Németújvárról Körmendre tet-ték át. Kastélyaikat felváltva használták ezután is, de a birtokközpont 1945-ig Kör-mend maradt.

A jelenlegi kastély-együttes kialakítása több ütemben, körülbelül két évszá-zadig tartott. Az első nagy építési korszak az 1700-as évek elejére esett. Mint már említettem, ekkor építették át a várat barokk kastéllyá, megőrizve az eredeti alap-rajzot. Ekkor alakulhatott ki a főlépcső és a nagyterem, a kastélyhomlokzat szürke-fehér vakolatdísze. 1735-ben készült el a nagyterem burkolata.

A második építési korszak Mária Terézia uralkodása idején 1740-1780 között lehetett. Megépültek a melléképületek a két őrségépület kivételével, a kocsiszín, az istálló, a lovarda, a gyűjteménytár a márványteremmel és a tiszti lakások.

A harmadik építési szakasz 1790 körül kezdődhetett. Klasszicizáló késő-barokk jelleggel alakították át a főhomlokzatot, ekkor készültek a nagy melléképületek atti-kái, rusztikus falképzései. Megépítették a főépületre a hatalmas, hat oszlopos dór erkélyt, a középrizalit emeleti ion háromnegyed oszlopait.



Végül az 1800-as években készült el a déli bejáratot „védő” két földszintes, dór oszlopos, tornácos klasszicista őrségépület.

A kastély együttes épületeinek korábbi rendeltetése:

FŐÉPÜLET (1)


Korábban: hercegi lakó és dolgozószobák, reprezentatív helyiségek, konyha, vár-kápolna, könyvtárszoba, a manzárdban cselédszobák.

A FŐÉPÜLETBEN MEGTEKINTHETŐ:

- A FŐLÉPCSŐHÁZ

Itt helyezték el egy ismeretlen szerző nagyméretű képét, amely Mária Teréziát ábrázolja királyi díszben a pozsonyi koronázási dombon. Ez az egy kép maradt Kör-menden a híres hercegi képtárból.

-A RÁBA HELYTÖRTÉNETI MÚZEUM

A főlépcsőházból közelíthető meg, az első emeleten található. Több teremben mutatja be a több mint 750 éves város ránk maradt emlékeit. A kiállított tárgyak több mint 50 éves fáradhatatlan gyűjtőmunkát takarnak. A gyűjtemény alapjait KŐ-SZEGHY (BARTUNEK) JÁNOS (1896-1966) elemi iskolai, DÉVÉNYI FERENC (1913-1960) általános leányiskolai, MADÁCHY L. KÁROLY (1910- 1995) nyugalma-zott ipari iskolai igazgatók vetették meg. A múzeum fejlesztésében, a begyűjtött anyag feldolgozásában elévülhetetlen érdemei vannak Dr. NAGY ZOLTÁN jelenlegi igazgatónak és munkatársainak. Belsőépítész: BÁNKUTI ALBIN.

Az első teremben jobbról az egykori híres Batthyány gyűjteményből itt maradt ezüst berakásos középkori kardot és díszes lószerszámot láthatjuk, mellette ős-történeti kiállítás (1953) körmendi vonatkozású régészeti anyagának szép példá-nyait, majd az 1954-es körmendi hadtörténeti kiállítás anyagának kis részét néz-hetjük meg. Bal oldalon láthatók Kőszeghy János hadimúzeumának (1934) megma-radt darabjai; a Dévényi Ferenc és Madáchy Károly által létesített RÁBA ISKOLA-MÚZEUM természettudományi, néprajzi és helytörténeti kiállításának (1965-1975) néhány darabja; a körmendi születésű MOLNÁR LAJOS ornitológus madárgyűjte-ményének egy része (kolibrik és papagájok), valamint SZINETÁR MIKLÓS tanár sa-ját tömésű madarai.

MOLNÁR LAJOS 1853-ban Körmenden született. Ornitológus munkásságát határain-kon túl is jól ismerték. A Washingtoni Smitsonian Institute munkatársai közé hívta. Ismerte az ornitológusok jelentős részét szerte a világon. A Rába vidék jellegzetes - kitömött – mada-raiért egzotikus madarakat kapott cserébe, ezzel gyarapította gyűjteményét. 1942-ben halt meg Körmenden.

A jobb oldali teremben tekinthetők meg az 1238-ból és 1244-ből származó ok-levelek másolatai, a középkori vízi-várból előkerült tárgyi emlékek (ágyúgolyók, ala-bárdok, a várost őrző palánk darabjai; a kora-bronzkor emlékei, az adózó jobbá-gyokat nyilvántartó könyv, a XIX. század elején működött „Körmendi Pipagyár” ter-mékei, a város fejlődéstörténetét bemutató korabeli térképek és másolataik.

A következő teremben a körmendi iparos emlékekből és a polgári korban itt működött egyletek életéből látunk válogatást. A kismesterségek itt bemutatott anya-gából kiemelkedik a RAPOSA dinasztia bognárműhelyének tárgy együttese, az 1829-ből származó céhkancsó, valamint az évszámmal datált különleges bognár-szerszámok.

Ebben a teremben állították ki azt a Birminghamből származó két velocipédet, amelyeken az 1889-ben alapított KÖRMENDI VASPARIPA EGYLET két alapító tag-ja: az UDVARDI fivérek még ugyanabban az évben elkerekeztek a párizsi világkiállí-

tásra, majd onnan visszafelé Turinban meglátogatták Kossuth Lajost. Úti élménye-ikről „Vasparipán Körmendről Párizson át Turinba című, gazdagon illusztrált könyvükben számolnak be.

A kiállítás anyagáról részletes, többnyelvű katalógus kapható a Múzeumban.

A Múzeum nyitvatartási ideje: hétfő kivételével 9.00-12.00-ig és 13.00-17.00 óráig. ( április 1- szeptember 30. között ). Belépődíjat szednek. Térítés ellenében tár-latvezetést biztosítanak.

- A DÍSZTEREM. A főlépcsőházon keresztül a második emeleten érhető el. Ve-zetővel megtekinthető.

- A BELSŐ UDVAR. Az épület helyreállítása során a belső udvar falait úgy állították helyre, hogy a földszinten is és az első emelet magasságában is látni lehessen a XVIII-XIX. századi formákat, valamint a nyugati falon a vár eredeti bejáratát. A kiváló akusztikával rendelkező belső udvaron nyaranta várkoncerteket tartanak.

A várudvar északnyugati sarkában nyílik a volt kriptához vezető ajtó. Érdekes-sége a bejárati rész építészeti kialakítása, mellyel a figyelmet a kriptára irányították.

  • A VÁRKÁPOLNA. A körmendi millenniumi napok ünnepségsorozata keretében

2001. augusztus 19-én adták át a szépen helyreállított, három emelet magasságú Várkápolnát. Bejárata a belső udvar északnyugati sarkában van. Vezetővel megte-kinthető.

KOCSISZÍN (2)

Egyterű, földszintes épület. Boltozatait vörös márványoszlopok tartják. Klasszi-cizáló késő barokk épület. Ma VÁROSI KIÁLLÍTÓTEREM. Mellette került felállításra egy 1647-ben készült, a Batthyányak gyűjteményéből itt maradt bronzágyú, mellyel jeles alkalmakkor lőnek is.

LOVARDA (4)

Klasszicizáló késő barokk, eredetileg nyitott fedélszékes épület. Északi részén a nézők számára kiépített erkély volt. Ma. VÁROSI SZÍNHÁZ.

A II. világháborút követően a Lovardát kultúrházzá, 1976-1979 között színház-zá alakították. A 32 millió forint költséggel elkészült színházat 1979-ben adták át. Körmend és a körmendi járás lakossága, társadalmi szervei, gazdasági egységei mintegy 7 millió forint értékű társadalmi munkát végeztek a színházban és környé-kén.

Az átalakításban résztvevők nevét az előcsarnokban elhelyezett márványtábla örökíti meg. Terveit a VASITERV, a színpadtechnikát a budapesti KÖZTI készítette.


Generálkivitelező a Hegyhátszentjakab-i ÉPÍTŐ KTSZ, belső tervező SELLYEI GÁBOR szombathelyi iparművész volt. A színpad nagy függönyét és az ülések kárpitját a kőszegi LATEX GYÁR készítette. A 170 négyzetméteres színpaddal ren-delkező 446 fő befogadóképességű színházat jó szívvel ajánljuk megtekintésre. Előt-te áll a Fő tér felöli oldalon a KATONA ZSUZSA szobrászművész által készített II. vi-lágháborús HŐSI EMLÉKMŰ (17),melyet 1985-ben adtak át.

TISZTI LAKÁSOK (7 – 8)

A már említett kocsiszínhez hasonló tömegű és stílusú épület alagsorral és ma-gas földszinttel. A ( 7 )- es épületben ma a VÁROSI GYERMEKKÖNYVTÁR műkö-dik. A nyitvatartási időben megtekinthető. Eléje állították fel 1981-ben Olcsai Kiss Zoltán OLVASÓ LÁNY című szobrát (9). A ( 8 )- as épület a Cipőgyárhoz tartozik. Nem tekinthető meg.

ŐRSÉGI ÉPÜLETEK ( 10-11)

Földszintes, dór oszlopos, tornácos klasszicista épületek. Ma zenekari próbate-remnek használják.



DÉLI FŐKAPÚ (12)

A déli főkaput a helyreállított Herkules szobrok díszítik.





















GYŰJTEMÉNYTÁR (5)

A lovardáéval megegyező külsejű és tömegű, klasszicizáló késő barokk kéte-meletes alápincézett épület. Pincéje tégla keresztboltozatos, földszintje és első e-melete vörös márvány oszlopokon nyugvó cseh süveg boltozattal fedett. A második emelet feletti fafödémet függesztő-műves fedélszék hordja.


EREDETI RENDELTETÉSE:

Földszint: Márványcsarnok a fogadások, ünnepségek rendezésére.

Első emelet: Múzeum, fegyvergyűjtemény. Trianoni békekötés után, 1920-1930

között Dr. hg. Batthyány-Strattmann László szemkórházat tartott fenn ezen a szin-ten, ahol a szegény betegeket ingyenesen gyógyította és kezelte. Az első emeleten levő kórház miatt a déli végfalhoz toldott, úgynevezett „apácalépcső”-t építettek ki. Második emelet: Itt volt a Batthyányak országos hírű levéltára. Ebben az épü-letben őrizték 1945-ig a Batthyány család híres gyűjteményeit:

1. A Batthyányak OKMÁNYTÁRÁBAN az Árpádoktól kezdve számos nagyér-tékű oklevelet őriztek. A legrégibb Imre király 1198-ban kelt, záró-pecsétes oklevele volt. Az okmánytár Mohács előtti gyűjteményének érdekessége és említésre méltó darabja II. Lajos király 1526. augusztus 25-én kelt, a Batthyányak hadba-vonulását sürgető, záró-pecsétes levele volt.

2. Ritka érdekességnek számított az EGYHÁZI VONATKOZÁSÚ RUHATÁR, melyben a római katolikus egyházban létezett összes szerzetesrendek ruhái megta-lálhatók voltak.

  1. Felbecsülhetetlen értékű volt a család PORCELÁN GYŰJTEMÉNYE.

  2. KÉPTÁRUKHOZ hasonló kevés volt az országban.

  3. Híres és gazdag volt a FEGYVERGYŰJTEMÉNY is, melyben 1380-tól min-

den kor fegyvereit, harci eszközeit megtalálhattuk.

  1. Gyönyörű és nagyon érdekes volt a török korból származó LÓSZERSZÁM és NYEREGGYŰJTEMÉNY.

A gyűjteményekből a korábban említetteken kívül, gyakorlatilag semmit sem ta-lálunk Körmenden.

Az épület rendeltetése ma: az MSC MARC SHOE Corporation Hungary Cipő-gyártó Kft. üzeme. A földszinti részen 1993. augusztus 19-én nyitották meg Magyar-ország egyetlen CIPŐMÚZEUMÁT. A lábbelik fejlődéstörténetén kívül értékes ritka-ságokat tekinthetnek meg a múzeum látogatói (Például: Erzsébet királyné, Jászai Mari cipői stb.) A déli oldalon levő várudvar felöl lehet bejutni a múzeumba. Nyitva-tartási idő: hétfőtől péntekig 9.00 – 17.00, szombaton 9.00 – 12.00 óráig.

LÓISTÁLLÓ (3)

Acélgerendás, poroszsüveg boltozatos épület, a vele szemben levő Kocsiszín-nel megegyező tömegű, 12 márványitatóval. Ma a cipőgyár egyik műhelye. NEM LÁ-TOGATHATÓ.


Az előbbiekben felsorolt épületek övezte udvar közepén áll Herceg BAT-THYÁNY-STRATTMANN LÁSZLÓ Dr. emlékműve, melyet halála 60. évfordulóján lepleztek le ( 6 ). A szobrot LESNYEI MÁRTA szobrászművész készítette. Hg. BATTHYÁNY- STRATTMANN LÁSZLÓ Dr. 1870. október 28-án látta meg a napvilágot Dunakilitin, 1931. január 22-én halt meg Bécsben. Testét érckoporsóban Kör-mendre szállították, ahol három napon keresztül ezrek keresték fel. Németújváron a ferences templom alatti családi sírboltban helyezték örök nyugalomra. A róla elnevezett utca sarkán emlékeztető táblát helyeztek el még 1988-ban, melyen a következő szöveg található:

„Dr. BATTHYÁNY-STRATTMANN LÁSZLÓ

1870 – 1931

Európa hírű szemsebész

„A szegények orvosa”

1920-tól haláláig

körmendi magánkórházában

betegek ezreit gyógyította.

Tudása és önzetlen emberszeretete

örök példakép marad

azoknak, akik az ember szolgálatát

tekintik élethivatásuknak.



Körmend Város Tanácsa 1988”



ÉSZAKI FŐKAPU ÉS ÉPÜLETEI



Az 1798 és 1810 közötti építkezések emléke az északi bejárat melletti két épü-let: a KÁVÉHÁZ (15) és a NARANCSHÁZ (orangeria) (16). Az előbbi a nyugati, az utóbbi a keleti irányú épület.
Ezek a késő barokk épületek északi irányból nézve egyemeletes épületeknek tűnnek
az emeleti részén vakablakokkal; déli irányban viszont földszintes épületek, melyek zárt udvarra néznek.

A nyugati szárny előtt a parkosított részen látható a CLUSIUS emléktábla. Az emléktáblát az erkély egyik megsérült oszlopmaradványába építették be. Jelenlegi helyére 1967 májusában állították fel. Érdemes megállni az emlékoszlopnál, és arra gondolni, ki is volt és mit tett Carolus Clusius.

CAROLUS CLUSIUS (1526-1609) a XVI. század kiemelkedő botanikusa, aki Né-metalföldről került erre a vidékre. A kor kiváló főura és hadvezére BATTHYÁNY BOLDIZSÁR

(1538-1590) támogatásával beutazta Vas megye nagy részét. Tudományos munkájában BEYTHE ISTVÁN (1532-1612) sárvári lelkész, botanikus volt segítségére. A három férfiú ba-rátsága a magyar flóra kutatásának és a gombák tudományos vizsgálatának vált kiin-dulópontjává. Ezt a szöveget íratta a Vas Megyei Természetvédelmi Csoport az em-léktáblára. Carolus Clusiust a gombák atyjának is nevezik, mivel ő készítette el a róla el-nevezett „kódex”-et, melynek még az is érdekessége, hogy gombák nevét nemcsak latin és német nyelven írta a kézzel festett, élethűen ábrázolt gombák alá, hanem annak a tájnak a nyelvén is, ahol azokat megtalálta. Clusius arról is nevezetes, hogy ő honosította meg ezen a vidéken pl. a tulipánféléket, a burgonyát stb. (13).

A keleti szárny előtti parkosított részen pedig a frigiai KYBELE-ben, a termé-kenység istennőjét ábrázoló szobortöredékben gyönyörködhetünk. (14). A szobrot feltehetően J. M. FISCHER bécsi akadémiai szobrász készítette.

A tájékozódás megkönnyítése érdekében a térképen feltüntettem a Postát (18); a Városi Könyvtárat (19); a „ Hosszú házat” (20); a Kossuth szobrot (22); a Negyvennyolcas emléktáblát (21); a Városi Bíróságot (23); és a Városi Földhivatalt (24).





III. számú térkép






JELMAGYARÁZAT



EREDETILEG – MA BATTHYÁNY STATUE

URSPRÜNGLICH – HEUTE (D) MONUMENTO A BATTHYÁNY

ORIGINALY – TODAY (GB) BATTHYÁNY PATSAS

ORIGINARIAMENTE – OGGI (I) KIP BATTHYÁNY

ALKUPERÄISESTI – TÄNÄ PÄIVÄNÄ (SF) BATTHYÁNY STATUO

ORIGINALEN – DANES (SLO) POMNIK BATTHYÁNY

ORIGINALE – HODIAU (ESPERANTO) 7. TISZTI LAKÁS –GYERMEKKÖNYVTÁR

ORIGINAŁ – DZIS (PL) OFFIZIERSWOHNUNG – KINDERBIB-

1. FŐÉPÜLET - LIOTHEK

HAUPTGEBÄUDE - OFFICER’S DWELLING – CHILDREN’S

MAIN BULDING - LIBRARY

EDIFIZIO PRINCIPALE- APPARTAMENTO DEGLI UFFICIALI -

PÄÄRAKENNUS - BIBLIOTECA PER RAGAZZI

GLAVNA ZGRADBA - UPSEERIASUNTO - LASTENKIRJASTO

ĈEFKONSTRUAĴO - OFICIRSKO STANOVANJE - OTROŠKA

BUDYNEK GŁOWNY KNJIŽNICA

2. KOCSISZÍN – KIÁLLÍTÓTEREM OFICIRLOĜEJO-BIBLIOTEKA POR INFANOJ

WAGENSCHUPPEN – AUSSTEL- MIESZKANIE OFICIERSKIE – BIBLIOTEKA

LUNGSGEBÄUDE DLA DZIECI

COACH-HOUSE – SHOWROOM 8. TISZTI LAKÁS – IRODA

RIMESSA – SALA DI ESPOSIZIONE OFFIZIERSWOHNUNG – BÜRO

VAJA – NÄYTTELYS OFFICIER’S DWELLING – OFFICE

VOZARNA – RAZSTAVNA DVORANA APPARTAMENTO DEGLI UFFICIALI -

EJO POR ĈAROJ GARAGO – ĈAMBREGO CANCELLARIA

POR EKSPOZICIOJ UPSEERIASUNTO – TOIMISTO

WOZOWNIA – SALON WYSTAWOWY OFICIRSKO STANOVANJE – PISARNA

3. LÓISTÁLLÓ – ÜZEM OFICIRLOĜEJO – KONTORO

PFERDESTAL – GEWERBEBETRIEB MIESZKANIE OFICERSKIE – BIURO

STABLE – INDUSTRIAL UNIT 9. OLVASÓ LÁNY SZOBOR

STALLA DEI CAVALLI – OFFICINA STATUE EINES LESENDEN MÄDCHENS

TALLI – KENKÄTEHDAS STATUE OF A READING GIRL

KONJSKI HLEV – OBRAT STATUA „RAGAZZA STA LEGGENDO”

ĈEVALEJO - FABRIKO PATSAS „LUKEVA TYTTÖ”

STAJNIA – ZAKŁAD KIP ČITAJOČEGA DEKLETA

4. LOVARDA – SZÍNHÁZ STATUO „LEGANTA KNABINO”

REITSCHULE – THEATER POMNIK CZYTAJĽCA DZIEWCZYNA

RIDING-HALL – THEATRE 10-11. ŐRSÉGI ÉPÜLET – PRÓBATEREM CAVALLERIZZA – TEATRO WACHTSTUBE – PROBERAUM

RATSASTUSHALLI – TEATTERI GUARD-ROOM – TEST ROOM

GLEDALIŠČE - JAHALNICA POSTO DI QUARDIA – SALA DI PROVA

MANEĜO – TEATRO VARTIOSTOASEMA – HARJOITTELUSALI

SZKOŁA JAZDY KONNEJ – TEATR STRAŽNO POSLOPJE – DVORANA ZA VAJE

5. GYŰJTEMÉNYTÁR – CIPŐGYÁR GARDISTEJO – PROVĈAMBREGO

SAMMLUNG – SCHUHFABRIK STRAŻNICA – SALA PRÓB

SELECTION – BOOT AND SHOE 12. FŐKAPU HREKULES-SZOBROKKAL

FACTORY HAUPTTOR MIT HERKULESSTATUEN

COLEZIONE – CALZATURIFICO MAIN GATE / STATUES OF HERCULE

VALIKOIMA – KENKÄTEHDAS PORTA MASTRA / STATUA DI HERKULES

SKLADIŠČE ZBIRK – TOVARNA OBUTVE PÄÄPORTTI / HERKULES PATSAAT

KOLEKTAĴO – ŜUFABRIKO GLAVNI VHOD OKRAŠEN Z HERKULES KIPI

SALON ZBIOROW – FABRYKA OBUWA ĈEFPORDEGO / STATUO KUN HERKULES

6. BATTHYÁNY SZOBOR WEJŒCIE GŁOWNE Z HERKULESA POMNI-

BATTHYÁNY STATUE KAMI

  1. CLUSIUS EMLÉKOSZLOP 19. KÖNYVTÁR

    CLUSIUS GEDENKSÄULE BIBLIOTHEK

COMMEMORATIVE COLUMN OF CLUSIUS CITY LIBRARY

COLONNA COMMEMORATIVE BIBLIOTECA

MUISTOPATSAS KIRJASTO

CLUSIUS SPOMINSKI STEBER KNJIŽNICA

MONUMENTO CLUSIUS URBA BIBLIOTEKO

TABLICA PAMIĽTKOWA BIBLIOTEKA MIEJSKA

14. KYBELE-SZOBOR 20. LAKÓHÁZ A XVIII. SZÁZADBÓL

KYBELE STATUE WOHNHAUS

KYBELE STATUE DWELLING-HOUSE

STATUA DI KYBELE ABITAZIONE

KYBELE PATSAS ASUINTALO

KYBELE KIP STANOVANSKA HISA

KYBELE STATUO LOĜDOMO

POMNIK KYBÉLE DOM MIESZKALNY

15. KÁVÉHÁZ - 21. HŐSI EMLÉKMŰ

KAFFEEHAUS - HELDENDENKMAL

CAFÉ - WAR MEMORIAL

CAFFÉ - MONUMENT DEGLI EROI

KAHVILA - SANKARTEN MUISTOMERKKI

KAVARNA - SPOMENIK HEROJEV

KAFEJO - MONUMENTO DE HEROOJ

KAWIARNA - POMNIK BOHATEROW

16. NARANCSHÁZ - 22. KOSSUTH SZOBOR

ORANGERIE - KOSSUTH STATUE

ORANGE-HOUSE - SATUE OF KOSSUTH

CASA DI ARANCE MONUMENTO DI KOSSUTH

APPELSIINITALO - KOSSUTH PATSAS

ORANŽA HIŠA - KIP KOSSUTH

ORANĜDOMO - STATUO KOSSUTH

ORANŻERIA - POMNIK KOSSUTHA

17. HŐSI EMLÉKMŰ 23. VÁROSI BÍRÓSÁG

HELDENDENKMAL GERICHT

WAR MEMORIAL COURT OF JUSTICE

MONUMENTO DEGLI EROI TRIBUNALE

SANKARTEN MUISTOMERKKI KAUPUNGIN OIKEUS

SPOMENIK HEROJEV SODIŠČE

MONUMENTO DE HEROOJ JUĜEJO

POMNIK BOHATERÓW SAD MIEJSKI

18. POSTA 24. FÖLDHIVATAL

POSTAMT KATASTERAMT

POSTOFFICE LANDREGISTRY OFFICE

POSTA UFFICIO DI FONDIARIO

POSTITOIMISTO KIINTEISTOREKISTERLAITOS

POŠTA ZEMLJIŠKA KNJIGA

POŜTOFICEJO TEROFICEJO

PCZTA URZĽD ROLNY

Lakossági kapcsolatok

központi e- mail: kormend[kukac]kormend.hu
központi telefonszám: 94/592-900
fax: 94/410-623
cím:
Körmendi Közös Önkormányzati hivatal,
9900 Körmend, Szabadság tér 7.