Körmend térségi vízmű ivóvízminőség javítása


KEOP 7.1.3.0-2008-0028




  • Érintett település: 3 (Körmend-Vasalja-Magyarnádalja) Konzorcium

  • Érintett lakosság: 12.676 fő

  • (Körmend: 12.128 fő; Magyarnádalja: 212 fő; Vasalja: 336 fő)

  • Lakosság több mint 98 %-a részesül vezetékes ivóvíz ellátásban



- 3 új kút (A három kútból kettő az ún. É-i mezőben, a központi, Hunyadi úti vízműtelepre fog termelni. A harmadik új kút a horvátnádaljai új vízműtelepen létesül.

  • meglévő gépház felújítása (vízkezelő telepen)

  • új vízműgépház építése

  • 2 vízkezelő technológia

  • 1033 m vízhálózat gerincvezeték rekonstrukciója

  • 77 db vízbekötő vezeték rekonstrukciója



A térség 3 településrésze mielőbb meg kívánja oldani a vízkezelést, hogy megfelelő minőségű vízszolgáltatást tudjanak biztosítani a lakosság és egyéb felhasználók számára, valamint megfeleljenek a jogszabályi elvárásoknak is. Technológiafejlesztéssel, a meglévő gépház átalakításával, új kutak és vízkezelő gépház létesítésével és a már elszennyeződött hálózat rekonstrukciójával a rendeletben előírtak teljesíthetőek.



Tervezett létesítmények, eszközök

Létesítmény, eszköz

Mennyiség mértékegysége

Mennyiség

Telepítés helyszíne

Meglévő vízműgépház felújítás

m2

119,90

Körmend 1400/1

Új vízműgépház építés

m2

51,45

Körmend 0694/2

Új mélyfúrású kút 100 m-es talpmélységgel

db

1

Körmend 1400/1

Új mélyfúrású kút 100 m-es talpmélységgel

db

1

Körmend 0324/5

Új mélyfúrású kút 220 m-es talpmélységgel

db

1

Körmend 0694/2

Vízkezelő technológia

db

1

Körmend 1400/1

Vízkezelő technológia

db

1

Körmend 0694/2

Vízhálózat gerincvezeték rekonstrukció D110-D225

m

1033

Körmend 1398, 1175/2, 1197, 1281, 1401/2, 1279, 956/26, 1401/2, 1304

Vízbekötő vezeték rekonstrukció D32

db

77

Körmend 1398, 1175/2, 1197, 1281, 1401/2, 1401/2, 1304




A hálózatrekonstrukció során Körmend város területén megvalósul 77 db bekötés cseréje, valamint a következő műszaki létesítmények az alábbi utcákban, az alábbi megbontásban:

Erkel F. utca:

D225 gerincvezeték 208 m

Bekötővezeték 18 db (141m)

Tűzcsap csere ill. új tűzcsapok beépítése 1 db

Csomópont átépítések 1 db


Móricz Zsigmond utca:

D225 gerincvezeték 174 m

D110 gerincvezeték 282 m

Bekötővezeték 25 db (223m)

Tűzcsap csere ill. új tűzcsapok beépítése 3 db

Csomópont átépítések 6 db


Mező utca:

D110 gerincvezeték 369 m

Bekötővezeték 34 db (313m)

Tűzcsap csere ill. új tűzcsapok beépítése 2 db

Csomópont átépítések 2 db

A nehezen fejleszthető telephelyek (autóbusz pályaudvar és Várkert) területén nem létesül gépház és vízkezelő technológia, az itt található 3 db mélyfúrású kút felhagyásra kerül, helyettük a Horvátnádalján 1 db és az É-i mezőben (1400/1 hrsz vízműtelepen és 0324/5 hrsz-ból kialakított 0324/28 hrsz ingatlanon) 2 db új kút létesül az üzemeltetés biztonsága céljából.


Vízkezelő gépház építése a központi telephelyen nem szükséges ott a meglévő gépház átépítésével és felújításával 2000 m3/d kapacitású vízkezelési technológia kerül telepítésre. Körmend-Horvátnádalján új gépház építése szüksége és ott kerül kiépítésre a két kútból (1 meglévő + 1 tervezett) kitermelhető napi 800 m3 vízmennyiség kezelését biztosító vízkezelő rendszer. A változat előnye, hogy a vízellátó hálózat nyomásviszonyai továbbra is kiegyenlítettek maradnak és az üzembiztonságot szolgálja a kétoldali kezeltvíz betáplálás.


A telepítésre kerülő vízkezelési technológia során a kutakból érkező nyersvízhez először nátrium hypoklorit oldatot (előklórt), majd vaskloridot (FeCl3x6H2O) adagolnak. Az alacsony szerves anyag és ammónium tartalmú kútvizekben a klór hatására a három vegyértékű arzénvegyületek a könnyebben adszorbeálható öt vegyértékűvé oxidálódnak, a bekevert vasklorid, valamint a nyersvíz vas-, és mangántartalma pelyhek formájában kicsapódik. (A pelyhesedés lejátszódásához szükséges kontaktidőt a szűrőkben, a szűrőréteg feletti víztér biztosítja.)

A feloxidált arzént, vasat és mangánt tartalmazó víz a nyomás alatti szűrőtartályba kerül. A tartályok 0,5-0,8 mm-es szemcseméretű, 1,0 m magasságú kvarchomok szűrőréteget, és 1-3 mm szemcseméretű, 0,2 m magasságú kvarckavics támréteget 0,25 m magasságú katalitikus vastalanító szűrőtöltetet tartalmaznak.

A felülről lefelé áramló vízből a vas- és mangánpelyhek a szűrőfelületeken megtapadnak, adszorbeálják az arzénvegyületeket, így a szűrt víz az említett ionokat már a megengedettnél kisebb mennyiségben tartalmazza.

A fertőtlenítéshez szükséges szabad aktív klórtartalmat utóklór adagolással biztosítjuk.

A vízkezelő rendszer teljesen automatikus működésű.

A vízkezelő berendezéseket és létesítményeit úgy kerülnek kialakításra, hogy a kivitelezés ideje alatt a meglévő vízellátó rendszer zavartalan működése biztosított legyen.

Beruházási költség összesen: 253.060.000,-

Ebből elszámolható beruházási költség: 202.448.000,-

Nem elszámolható költség: 50.612.000,- (ÁFA)


Alap célkitűzés

Olyan vízkezelési technológia alkalmazása, mellyel a jelenleg működő vízbázis arzén, vas- és mangán tartalma 201/2001. (X.25) kormányrendelet 1. számú mellékletében előírt határérték alatti értékre csökkentse. Az ivóvíz javítási projekt megvalósítása stratégiai célja a városnak, hiszen a térség fenntartható fejlődéséhez alapvetően hozzájárul ezen beruházás megvalósítása.


    Az egészséges ivóvíz fogyasztása ugyanolyan fontos, mint a tiszta levegő, illetve a vegyszermentes élelmiszerek. A megelőzés egyetlen módja a korszerűsítés.

A Körmend nevével fémjelzett, Körmend területén levő ivóvíz kútból kitermelt vizekben az OKI szakvéleménye által is igazolt vízkémiai vizsgálatok a 201/2001. (X. 25.) Kormányrendeletben előírt határértéknél magasabb arzén, továbbá vas - és mangán tartalmat mutattak ki.

A szintén magas vas-és mangán tartalom is problémás azonban, hiszen ennek jelentős része csapadék formájában kiválik és lerakódik a vízhálózat csővezetékeinek falán, lehetőséget adva a másodlagos bakteriológiai szennyezések kialakulásának, a használóknak pedig élvezeti értéket rontó hatást eredményezve. A vezetékekben történő erőteljesebb vízáramlás a leülepedett csapadékot felkavarja, és a fogyasztókhoz érkező vizet zavarossá teszi, mely undort keltő és a háztartásokban való felhasználásnál komoly gondokat okoz. A vezetékek falára kirakódott vascsapadék a hálózati víz u.n. "másodlagos" bakteriális elszennyeződését is előidézheti. Az egészségre káros arzén tartalom csökkentése mellett tehát az ivóvíz magas minőségének biztosítása érdekében fontos feladat a kútvizek vas-, és mangántalanítása is. Járulékos hatásként a fejlesztés a vízfogyasztás csökkentéséhez is hozzájárul, mivel a nem, vagy csak ritkán használt nyomóvezetékekben, és a bekötő és saját ingatlanon belüli ivóvíz-vezetékekben kiváló vascsapadékos vizet a használók előbb kiengedik, majd csak utána használják eredeti céljából. A kiválások miatt az üzemeltetőnek gyakran kellett hálózatmosatást végeznie ezen célból. A fejlesztést követően pár százalékos fogyasztás-csökkenés, üzemeltetői szemmel pedig a hálózati veszteség csökkentése ezen okból szintén várható hatásként.

Az arzén a vízben fellelhető káros anyag közül a legagresszívebb hatóanyag, ezért az arzénmentesítés alapvető fontosságú az egészségvédelem tekintetében. a korszerűsítés és a beépítésre kerülő új technológia természetesen a többi káros anyag kiszűrésére is irányul.

Hasonlóan szükséges Körmend esetén az elavult, állagában is leromlott állagú, nehezen tisztítható, töréssel, vízveszteséggel veszélyeztetett bekötő vezetékeknek a pályázat keretén belül elszámolható mértékű cseréje.


Körmenden és a környező településeken nincs olyan megfelelő felszín alatti egyéb vízbázis, a kutak által feltárt rétegeken kívül nem ismert alternatív vízadó réteg, vagy vízellátó rendszer, amely gazdaságosan kezelhető és átvezethető a rendszerbe. Emiatt a jelenleg kiépített rendszer fejlesztése, az elavult, horganyzott tartalmú bekötő vezetékek cseréje, továbbá a víztisztító technológia és miatta a gépház felújítása, korszerűsítése, részbeni cseréje szükséges.


A pályázat első fordulójára történő bejelentkezés szakaszában az Önkormányzatok - Körmend, Magyarnádalja, Vasalja - Együttműködési Megállapodást fogadtak el, amelyben meghatározták céljainkat és vállalták a pályázattal kapcsolatos kötelezettségeiket. Ugyanezen megállapodásban kapott felhatalmazás alapján a gesztori teendőket Körmend Város Önkormányzata vállalta fel.


Annak érdekében, hogy a jelen kiírásnak mind jogi-, mind pénzügyi szempontból meg tudjunk felelni, továbbá, hogy tervezhető legyen az üzemeltetés jövője, az érintett önkormányzatok Együttműködési megállapodást kötöttek a VASIVÍZ ZRt-vel. Körmend városában, valamint Magyarnádalja és Vasalja községekben a Vasivíz Zrt. biztosítja a szennyvíz és ivóvíz szolgáltatást.



Körmend Város Önkormányzata általános közigazgatási feladatokat lát el.

Ellátja az Önkormányzati törvényben foglalt feladatokat, ezek között szerepel az egészséges vízről való gondoskodás, a település ivóvízzel való ellátása.

Az önkormányzat feladata a helyi közszolgáltatások körében különösen: a településfejlesztés, a településrendezés, az épített és természeti környezet védelme, a lakásgazdálkodás, a vízrendezés és a csapadékvíz elvezetés, a csatornázás, a köztemető fenntartása, a helyi közutak és közterületek fenntartása, helyi tömegközlekedés, a köztisztaság és településtisztaság biztosítása; gondoskodás a helyi tűzvédelemről, közbiztonság helyi feladatairól; közreműködés a helyi energiaszolgáltatásban, a foglalkoztatás megoldásában; az óvodáról, az alapfokú nevelésről, oktatásról, az egészségügyi, a szociális ellátásról, valamint a gyermek és ifjúsági feladatokról való gondoskodás; a közösségi tér biztosítása; közművelődési, tudományos, művészeti tevékenység, sport támogatása; a nemzeti és etnikai kisebbségek jogai érvényesítésének a biztosítása; az egészséges életmód közösségi feltételeinek elősegítése.



A lakosság fizetési hajlandósága az elmúlt évek tapasztalatai alapján, a vízdíjakra vonatkozóan.

Körmend 99,77%

Magyarnádalja 99,73%

Vasalja 99,81%

A fizetési hajlandóság tehát jónak mondható. A fizetési hajlandóság csökkenésére a jövőben sem kell számítani, ezért csupán kismértékű kockázatot jelent, melyet a lakossági tájékoztatással, folyamatos kommunikációval lehet kiküszöbölni.


A hatósági ár megállapítója vízi közművekből történő szolgáltatás esetén az illetékes önkormányzat képviselőtestülete.

A VASIVÍZ ZRt. a törvény rendelkezéseit alapul véve alakítja ki árajánlatát az önkormányzatok felé.


A törvény kimondja, hogy az árak legfőbb szabályozója a piac és a gazdasági verseny. Az ellenőrzési feladatokat a Gazdasági Versenyhivatal látja el.


A jövőbeli vízdíjakra vonatkozóan: évről évre 3%-os növekménnyel számolunk.


2010. évi vízdíj: lakossági 229 Ft/m3 +ÁFA, Közületi: 275 Ft/m3 + ÁFA.


Díjak előrejelzése


2010

2011

2012

2039

Lakossági (Ft/m3)

229

247

256

648

Intézményi (Ft/m3)

275

297

307

778

Ipari, egyéb gazdálkodói (Ft/m3)

504

544

563

1 426


Az áremelkedések előirányzottak, azonban a vízminőség javításával és a szolgáltatás hatékonyságának növelésével ezek a jövőbeni kalkulációk kompenzálhatók, vagyis megfelelő ár-értékarány alakul ki.



Lakossági kapcsolatok

központi e- mail: kormend[kukac]kormend.hu
központi telefonszám: 94/592-900
fax: 94/410-623
cím:
Körmendi Közös Önkormányzati hivatal,
9900 Körmend, Szabadság tér 7.